TİKA’dan Kosova’da Türkçe Eğitiminde Verildiği İlköğretim Okuluna Donanım Desteği


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın Gilan-Dobırçan köyünde Türkçe eğitimin de verildiği Nazım Hikmet İlköğretim Okulu’na donanım desteğinde bulunuldu.

28.05.2016 13:17

TİKA, Kosova’da eğitim alanında gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Türklerinde yaşamakta olduğu yaklaşık 5000 nüfuslu Dobırçan köyü Kosova’nın güneydoğusunda bulunan Gilan Belediyesi’ne bağlı. Söz konusu köyde 1965 yılından bu yana Nazım Hikmet İlköğretim Okulu’nda Arnavutça eğitimin dışında Türkçe eğitim de veriliyor.

Proje kapsamında, okulda kaliteli eğitim verebilmesi için ihtiyaç duyulan bilgisayar laboratuvarı kuruldu; masa ve sandalye, raflı dolap, yazıcı/tarayıcı, çim biçme makinesi temin edindi ayrıca tüm sınıflardaki perdeler yenilendi. Söz konusu proje ile birlikte Nazım Hikmet İlköğretim Okulu’nda bulunan 420 öğrenci ve yaklaşık 50 öğretmenin daha kaliteli şartlarda eğitim gerçekleştirmelerine destek sağlandı.

Nazım Hikmet İlköğretim Okulu’nun 50. eğitim yıldönümü kutlamalarına katılan TİKA Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, projenin de açılışını gerçekleştirdi. Okul müdürü Fadil Shabani, TİKA tarafından gerçekleştirilen desteğin eğitim kalitesini artırarak öğrencilerin çok daha başarılı olmasına imkân verdiğini ifade etti ve TİKA’ya teşekkür etti.

Tören öğrencilerin düzenlediği halk oyunları ve gösterilerle sona erdi. 


Etiketler: TİKA
704

Hava Durumu ANKARA