Tika'dan Bosna Hersek'teki Geleneksel Türk Dünyası Müzik Konseri'ne Destek


Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 31'incisi gerçekleştrilen Saraybosna Kış Festivali kapsamında, Sazgen Sazy Kazakistan Halk Çalgıları Eşliğinde Geleneksel Türk Dünyası Müzik Konseri düzenlendi.

16.02.2015 10:41

TİKA, Bosna  Hersek'te gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bosna Hersek'te önemli projelere imza atan TİKA, çeşitli program ve organizasyonlara da destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, TÜRKSOY, Saraybosna Büyükelçiliği, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Keçiören Belediyesi'nin düzenlediği konsere, Saraybosnalılar büyük ilgi gösterdi. Tarihi Ulusal Tiyatro binasındaki konsere TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, TİKA İnsan Kaynakları Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Akif Yaman ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov konuşmasında Sanat'ın kültürler arası kaynaşmada büyük rolü olduğunu vurgulayarak, '31 yıldır gerçekleştirilen festivale katkı sağladıkları için oldukça mutlu olduklarını ifade etti. Konuşmasının devamında ülkeler arası kaynaşma ve yakınlaşmadan bahseden Kaseinov, TÜRKSOY olarak Saraybosna'da öncelikle Altaylar’dan Balkanlar’a Türk Dünyası isimli resim sergisinin açılışını gerçekleştirdiklerini, düzenlenen konserle birlikte Saraybosna’daki ikinci etkinliklerini de Bosna Herseklilerle buluşturacaklarını belirtti.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Fırat Purtaş, ise, Türk dünyasının UNESCO'su olarak adlandırılan TÜRKSOY'un, 22 yıldır Türk dili konuşan halklar ve akraba topluluklar arasındaki kültürel ortaklığı ve gönül bağlarını güçlendirmek için faaliyet gösterdiğini belirterek, bu özelliğiyle Bosna Hersek'in kültür coğrafyalarının temel unsurlarından olduğunu kaydetti.Daha önce Bosna Hersek'ten çok sayıda ressamı, fotoğraf sanatçılarını, dans topluluklarını Türkiye'de, Azerbaycan'da ve Tataristan'da misafir ettiklerini aktaran Purtaş, TÜRKSOY olarak ilk kez Bosna Hersek'te bir etkinlik düzenlediklerini vurguladı.

TİKA İnsan Kaynakları Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç ise, TİKA'nın sadece fiziksel projelere destek vermekle kalmayıp, bunun ötesinde kültür dünyasının da inşası yönünde çalışmalar yaptığını kaydetti.Sazgen Sazy Kazakistan Halk Çalgıları Eşliğinde Geleneksel Türk Dünyası Müzik Konseri, Gorajde ve Mostar şehirlerinde de düzenlendi.


Etiketler: Bosna Balkan
1042

Misafir
Tango’dan Türkü’ye, Opera’dan Küy’e Sazgen Sazy 3 Mayıs’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Dünyaca ünlü Kazak Folklor ve Etnografik Halk Çalgıları Topluluğu “Sazgen Sazy” 3 Mayıs Çarşamba günü İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK) BİSED Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Kazakistan-Türkiye ilişkilerinin 25. Yılı dolayısıyla “Tango’dan Türkü’ye, Opera’dan Küy’e” teması ile gerçekleşecek konserde topluluk, Türk halk müziğimizin en sevilen türkülerinden de örnekler seslendirecek, gösterişli kostümleri ile eşsiz bir müzikal deneyim ve estetik bir sahne şöleni yaşatacak. Genel Sanat Yönetmenliğini Bagdat Tilegenov’un yaptığı, Kazakistan’ın dünyaca ünlü Sazgen Sazy Folklor ve Etnografya Topluluğu Türkiye’de. Geleneksel Kazak çalgılarının çok özel orkestral düzenlemeleri ile hayat bulduğu orkestranın 5 bine yakın eser barındıran repertuarında operadan tangoya, cazdan geleneksel Kazak Türküleri “Küy”lere kadar pek çok müzikal tarz yer alıyor. Kazak halk çalgılarının ve müziğinin ülke çapında ve dünyada tanıtılması amacıyla kurulan Sazgen Sazy Orkestrası, kulağa hitap etmelerinin yanında, gösterişli kostümleri ve sahne estetikleri ile de göz dolduruyor. Topluluk, Dombıra, Şerter, Bas Dombıra, Kıl Kobız, Prima Kobız, Nar Kobız, Bayan (bir tür akordeon), Sazsırnay, Sıbızgı, Jetigen gibi geleneksel çalgılardan ve çeşitli vurmalı çalgılardan oluşuyor. Çalgıların bağlama, kemane, kaval, klasik kemençe ve kanun ile yapısal olarak benzerlikleri dikkat çekiyor. 3 Mayıs 2017 Çarşamba saat 18.00’de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Kampüsü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı BİSED Konser Salonu’nda “Tango’dan Türkü’ye, Opera’dan Küy’e” teması ile gerçekleşecek konserde; Kazakistan’dan Tenor Zhenissali Yerzhanov, Türkmenistan’dan İTÜ TMDK Öğr. Gör. Soprano Gülaram Baltayeva, İTÜ TMDK Öğr. Gör. Tenor Laçin Modiri ve İTÜ TMDK Öğr. Üyesi Kaval Sanatçısı Doç. Cihan Yurtcu da solist olarak sahne alacak. Kazakistan-Türkiye ilişkilerinin 25. yılına ithaf edilen konserler kapsamında Topluluk, 2 Mayıs akşamı saat 20.30’da da Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak.
Hava Durumu ANKARA