TİKA Kosova’da Tarımsal Üretim Kapasitesini Artıran Bir Projeyi Daha Hayata Geçirdi


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Prizren’e bağlı Jupa bölgesindeki Agro Red Gold Meyve ve Ahududu Üreticileri Derneği’ne üç adet soğuk hava deposu desteğinde bulunuldu.

16.02.2015 11:14

Prizren Belediyesi’ne bağlı Jupa bölgesinin merkez köyü olan Reçane ve çevresindeki 15 köyde yaşayan Boşnakların çoğu üzümsü meyveler üretiyor. Üzümsü meyveler diğer meyvelere göre daha dayanıksız olduğu için hızla markete ulaştırılamaması halinde bozularak değerini kaybediyor. Derneğe ait tek soğuk hava deposu dernek üyesi üreticilerin yaşadığı bazı köylere çok uzakta bulunduğundan meyvelerin depoya nakliyesi oldukça meşakkatli olmaktaydı.

Taze toplanan meyvelerin depolanamaması ve sağlıklı dondurulamaması sınırlı imkânlarıyla üretim yapan köylülerin gelirlerini olumsuz etkiliyor. TİKA tarafından Agro Red Gold Derneği’ne temin edilen soğuk hava depoları ürünlerin uzun süre sağlıklı olarak saklanmasını sağlayacak. Böylece dernek üyesi üreticiler ürünün daha değerli olduğu dönemlerde de satış yaparak daha yüksek gelir elde edebilecekler.

Dernek üyeleri Jupa bölgesinde 2013 yılında 40 ton olan üretimlerinin 2015 yılında 180 tona çıkmasını bekliyor. Bölgenin coğrafi ve iklim şartları üzümsü meyvelerin ekolojik olarak üretilmesi için uygun olma özelliği taşıyor. Dernek üyesi üreticilerin iyi tarım uygulamaları bölgedeki diğer köylülere de örnek olup ve bölgede üzümsü meyvelerin üretimi artış gösteriyor. TİKA tarafından sağlanan soğuk hava depoları ile bölgede üretilen üzümsü meyvelerin işlenerek daha yüksek katma değerle piyasaya sürülmesinin de ilk adımı atıldı.


Etiketler: Bosna Balkan Tika
831

Hava Durumu ANKARA