Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş Fas'ta TİKA Projelerinin Açılışını Yapacak


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, üst düzey bir heyetle Fas'a yapacağı resmi ziyarette, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Yunus Emre Enstitüsü'nün organize ettiği programların açılışını yapacak ve üst düzey temaslarda bulunacak.

28.02.2015 22:34

Başkent Rabat’ta başlayacak programın ilk gününde Numan Kurtulmuş, TİKA tarafından donanım desteği yapılan V. Muhammed Üniversitesi Rektörlük binasındaki oditoryum’un açılışını yapacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yirmi beş kişilik bir sanatçı heyeti tarafından Rabat’ta V. Muhammed Tiyatro salonunda verilecek Türk Sanat Musikisi konserine katılması planlanan Kurtulmuş, Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen Panorama Türkiye sergisinin açılışını yapacak.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ziyaretin ikinci gününde Fas Krallığı kabine üyeleriyle yapacağı görüşmeler çerçevesinde Fas Başbakanı Abdelilah Benkiran, Fas Yükseköğrenim Bakanı Lahcen Daoudi, Fas Kültür Bakanı Amine Sbihi ve Fas İslam İşleri ve Vakıflar Bakanı Ahmed Toufiq ile bir araya gelecek. Kurtulmuş, aynı zamanda Türkiye'nin Rabat Büyükelçiliği’nin vereceği öğle yemeği kapsamında YTB’nin "Faslı mezun öğrencileri" ile buluşacak.

 Kurtulmuş'tan "Medeniyet Perspektifi" başlıklı konferans

İkili görüşmelerin ardından Rabat’taki Milli Kütüphane'de "Medeniyet Perspektifi" başlıklı bir konferans verecek olan Kurtulmuş, Faslı akademisyen ve öğrencilerle de bir araya gelecek. Kurtulmuş, konferansın ardından kütüphanede Türkiye’den getirilen "Osmanlı Kaftanları" ve "Osmanlı Fermanları" adlı sergilerin de açılışını yapacak.

Kurtulmuş, daha sonra V. Muhammed Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü Rabat Türk Kültür Merkezi’nin resmi açılışını yapacak ve bu kapsamda Türk dili ve kültürüne ilgi duyan öğrencilerle bir araya gelecek. 

Marakeş programı

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, 4 Mart Çarşamba günü Marakeş’e geçecek ve TİKA projesine yönelik protokolün imzası için Kadı Ayyad Üniversitesi’ni ziyaret edecek. İşbirliği protokolü, Numan Kurtulmuş, Fas Başbakanı Benkiran ve Fas Yükseköğrenim Bakanı Daoudi nezaretinde TİKA Başkanı Serdar Çam ile Üniversite Rektörü Abdellatif Miraou tarafından imzalanacak. 

 Fes programı

5 Mart Perşembe günü Fes’e hareket edecek olan Kurtulmuş, Yurtdışında Yaşayan Faslılar Bakanı Anis Birrou ve ardından Fes-Boulemane Valisi  Mohamed Dardouri ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Kurtulmuş, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından Fas Kültür Bakanlığı ile el yazması eserlerin restorasyonu, karşılıklı eğitim ve donanım destekleri gibi hususlarda bir iyi niyet mutabakat zaptı imzalayacak. Aynı şekilde Al-Karavin Üniversitesi’nde Türk Dil Kurumu ile Fas Kültür Bakanlığı arasında karşılıklı eserlerin çevrilmesine dair iyi niyet protokolü imzalanacak.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un Fas ziyareti, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı heyetin Dar Batha Belediye Salonu’nda vereceği Tasavvuf Musikisi konseri ile sona erecek.


Etiketler: Karadağ Tika
899

Hava Durumu ANKARA